מקרקעין

מקרקעין

המונח "מקרקעין" עוסק למעשה בתחום שרובנו מכנים כנדל"ן (נכס דלא ניידי) כאשר במסגרת דיני מקרקעין אנחנו מנסים להסדיר סוגיות אשר קשורות לזכויות שימוש על הקרקע, מיסוי מקרקעין ובעלות. דיני מקרקעין קשורים כמעט לכל אחד מאיתנו מאחר שבשלבים מסוימים בחיינו, רובנו שוכרים או קונים דירה, לוקחים משכנתא, משלמים מיסי דיור שונים (מס שבח, לדוגמא) וכפופים לתקנות ולחוקי המקרקעין על מנת ליהנות ממגורים ונכסים שונים. דיני מקרקעין הם השם הכולל לתקנות ולחוקים הנוגעים לקרקעות, דירות, מבנים, קניה ומכירה, שכירות, מיסוי, רישום בטאבו ועוד.

בדרך כלל, העסקה הגדולה והחשובה ביותר בחייהם של רוב האנשים היא קניית דירה, הן משום שמדובר בסכום גבוה מאוד והן משום שרכישה כזו כוללת התעסקות ממושכת בנושאים שונים כמו: חוזה מרובה סעיפים, בדיקת הנכס והבעלויות עליו, האם חלים עליו שיעבודים ועיקולים, הערות אזהרה למיניהן, צווי הריסה והפקעה או חריגות בנייה.
בדיקות נוספות נוגעות למצב הנכס, לסביבתו, לרשות המקומית בה הוא נבנה, ועדות לתכנון ובנייה וגם חישובי מס קניה ומכירה המשתנים מקונה לקונה. גם לאחר שנבדקו כל התחומים הללו, התהליך לא מסתיים במעמד חתימת החוזה על קניית הדירה אלא רק לאחר הרישום בנסח הטאבו המאשר את הזכויות של הקונים על הנכס. 

בנוסף לקונים פרטיים, תחום המקרקעין נוגע גם לעסקים ויזמים אשר מתעניינים בנכסים מסוימים, רוצים להשביח את הקרקע שבבעלותם או שיש להם צורך לעמוד מול ועדות תכנון, לעשות שינויים ושדרוגים מבניים ועוד. דוגמא לכך היא במסגרת התחדשות עירונית כמו תמ"א 38, שנועדה לחיזוק מבנים או לפינוי-בינוי שבו מתקיימת הריסת מבנים ישנים ובניית מבנים חדשים במקומם.

כך גם ענייני הציבור הרחב ולא רק יחידים. למשל, אזרחים שיש להם התנגדויות לשינויי קרקע ומבנים שנמצאים בתחום ציבורי כמו: פארקים, מבני ציבור או חוף הים. אזרחים אלה יכולים להתאגד ולהגיע לוועדות תכנון ובניה או ערכאות משפטיות ואף לשנות החלטות בנייה קודמות, כל זה במסגרת התקנות והחוקים הנוגעים למקרקעין.

משרדנו עומד לשירותכם ומוכן לתת מענה מקצועי ומהיר!