דיני משפחה

דיני משפחה

עו"ד איל מנחם בעל ניסיון רב בתחום דיני משפחה וייצוג בבתי הדין הרבני, בית משפט לענייני המשפחה:

תביעות שונות בענייני משפחה, מזונות אישה וילדים, שלום בית וגירושין, משמורת ילדים והסדרי ראייה , אבהות ובדיקת רקמות, ענייני עיזבון וירושה, הסכמי ממון בין בני זוג, גירושין בשיתוף פעולה, גישור בין בני זוג ועוד

עו"ד איל מנחם מייצג באחרונה את התיק המפורסם: הפסיקה המטלטלת של בית המשפט העליון: אייל מנחם, עורך דינה של האישה שנקבע כי היא לא זכאית לחלקה בנכס המשותף בגלל שבגדה בבעלה, סיפר ב"חדשות הבוקר" על תגובתה להחלטה והסביר מה היא מתכוונת לטעון בערעור

https://bit.ly/2UA7ZWa

 במה עוסקים דיני משפחה?

דיני משפחה הם מערכת החוקים העוסקים בכל מה שקשור לתחום המשפחתי, כגון: נישואים וגירושים, ירושות, אפוטרופסות, אימוץ, הסכמי ממון וכדומה. 

על פי החוק בישראל, הן בתי הדין הרבניים והן בתי המשפט לענייני משפחה יכולים לדון בדיני משפחה, אולם לבית הדין הרבני יש סמכות ייחודית לטפל בנושא הנישואים והגירושים. זוגות שאינם יהודים, עניינם נידון בכנסייה אליה הם משתייכים או על פי חוקי השריעה המוסלמים.

כאמור, בתי המשפט העוסקים בדיני משפחה מטפלים במגוון תחומים הנוגעים למבנה המשפחתי על כל מרכיביו והשינויים החלים בו, אולם הנושא העיקרי בדיני המשפחה הוא הגירושים וכן כל מה שנלווה לכך, כגון: מזונות, משמורת על ילדים, חלוקת רכוש בין בני הזוג ועוד.
במדינת ישראל, נושא הנישואים ובעיקר הגירושים של זוגות יהודים, נדון ברבנות והיא הסמכות לדון בעניינים אלה על פי הדין העברי.
בהגשת תביעה לגירושים, יש צורך לחשוב ולתכנן באיזה מוסד שיפוטי רוצים להגיש את התביעה. אם יש רצון שבית הדין הרבני ידון גם בסוגיות הנלוות לגירושים (מזונות, משמורת), צריך לכרוך את הסוגיות הנלוות הללו בתביעת הגירושים עצמה.
אם יש רצון שבית משפט לענייני משפחה ידון בסוגיות הנלוות לגירושים, יש להגיש תביעה נפרדת בכל עניין כזה על מנת שבית המשפט ידון בו.

משום כך, נוצר מצב שבו לא כל תהליך הגירושים חייב להתקיים אך ורק בבית הדין הרבני אלא יכול להתקיים גם בבית משפט לענייני משפחה. כך למשל, גירושים בין בני זוג יכולים להידון בבית הדין הרבני בעוד שהמזונות והמשמורת של ילדיהם יכולים להידון בבית משפט לענייני משפחה.
מצב כזה שבו שני בתי המשפט דנים בנושא דומה, יכול ליצור מעין תחרות שבה כל אחד מבני הזוג המתגרשים יכול להעדיף הגשת תביעה לבית המשפט שנראה שיכול להעניק לו את המירב עבורו.

אנחנו כאן כדי לייעץ לכם נאמנה ולתת את המענה המיטבי עבורכם!

לפסקי דין בתחום משפחה לחץ כאן